יום צילומים – מאתגר יותר מכפי שחשבתם

לרכז את כל הצילומים שאתם צריכים לתוך יום צילומים בודד – נשמע פשוט יותר ומשתלם? אולי. בואו ניכנס לשני עולמות מקבילים, שימחישו ויבהירו זאת.

יום צילומים: ככה זה יכול להיות

בואו נדמיין לרגע יום צילומים. נאמר שיש לנו לקוח עסקי בעל ניסיון בהזמנת צילומים. הוא חושב על יום הצילומים כעל הפוגה ושבירת שגרה חביבים לצוות העסק אליו יגיע הצלם. כוונתו לקדם הכל בזריזות ובצורה עניינית, ואכן, מבין הצלמים שאת שירותיהם הוא שכר בעבר, הוא מאתר צלם מקצועי ומנוסה בעלויות סבירות. הוא אדם בעל גישה של הזזת עניינים ברוח טובה וביעילות. מה הלאה? מיד נגיע לכך, אבל בינתיים, אנו ביקום מקביל.

ביקום מקביל, יש לנו לקוח פרטי ש-“לא סגור על עצמו” אף פעם באופן סופי, שמעוניין במספר צילומים יפים שלו ושל אשתו שתחיה לרגל חתונת הזהב, או הכסף. דווקא יש הרבה כסף, אבל אולי תוכל לעשות לנו מחיר? כי רצינו להזמין עוד כמה צילומים, אם כבר מדברים על יום צילומים. כן, גם של החותנת ובעלה. אבל לא מסובכים. בן אחותי לומד בפקולטה לאמנות והוא אלוף בצילום, אפילו הוא יכול לעשות אותם, אז אולי לא צריך.. גם את הנכדים כמה צילומים על הדרך, אבל זה “בקטנה”. איפה לצלם? אתה יכול באותו היום גם בראש הנקרה וגם בכותל, נכון? כביש מהיר.. מדינה קטנה.. ומקסימום עוד שניים שלושה צילומים בסטודיו בשביל הנכדה הגדולה. אולי יותר. כמו “בוק”, הרי היא רוצה להיות דוגמנית. בעצם, אולי יהיו שינויים, כי.. תן לי כמה ימים לחשוב ואני אחזור אליך. אבל זה בגדול. אם כי לא סופי. אז סגרנו?

והנה, דווקא לקוח מקסים (או שלא) זה, מגיע אל צלם נחשב (לפחות בעיני עצמו), שהוא למעשה אומן בינלאומי לא מוערך מספיק, בארץ הנידחת המכונה ישראל. צילום זו אמנות (הוא יזכיר לכם שוב ושוב). ואתם מבינים, שזכיתם להיות במחיצתו של אמן מיוסר קלאסי. גם התשלום יהיה בהתאם. אבל זה מחיר קטן, בהתחשב בכך שתהפכו לאובייקט של אחת מיצירותיו של הגאון הלא מובן וחלק מהיסטוריית צילומיו היצירתיים, שהאנושות עוד לא מוכנה להם. כמובן, הוא יחכה שהמוזה תשרה עליו, ולא יקבע מראש יום צילומים מסודר. גם אתם תחכו ואולי אפילו תעזו לשאול ככה בשקט.. מתי כבודו.. יואיל.. אם ירצה זאת אומרת – לא מתכוונים ללחוץ! מתי אולי נוכל תמונה או שתיים? אתה יודע.. ככה לצלם.. וסליחה שהפרענו לחוט מחשבותיו הנשגבות! מקווים שלא תשפוט אותנו ההיסטוריה לחומרה, כי הרי “בגללם הפסיק הגאון לצלם”..

יום צילום: על קצה המזלג

צילום פרטי או עסקי, צילום אנשים, מוצרים כמו פקשוטים, משרדים ופרויקטים של העסק – שירותי צלם מקצועי עשויים להידרש למטרות רבות. כאשר זקוקים להיקף צילומים גדול, יש לעיתים צורך להתארגן ליום צילומים מרוכז. זה עשוי להיות אוסף צילומים לחתונה, חלק מהכנת סרטון תדמית, קורס דיגיטלי, סרטוני הדרכה ועוד. כמובן, העבודה עשויה לכלול צלם סטילס, וידאו או גם וגם. לרוב, יום צילומים יכלול צילומים שונים למדי – במגוון מיקומים, בקומפוזיציות שונות ועוד. ראשית, תתקיים פגישת היכרות ותיאום, להבנת הדרישות ותכנון כללי. בעקבותיה, יבוצעו הכנות טכניות שונות ליום הצילומים. אם הצילומים מתוכננים מחוץ לסטודיו, יהיה צורך לבחור במיקומים המתאימים ביותר. הצלם גם יצטרך להגיע למקום ולבדוק בעצמו את תנאי הצילום. לאחר מכן, יתקיים יום צילומים ובמידת הצורך, יהיו מספר ימים כאלו. לאחר מכן, יבוצעו שיפורים שונים של התמונות ככל שיידרש, בחירת התמונות הטובות ביותר וריכוז התוצרים באופן מודפס, כקבצים או גם וגם.

יום צילומים: התועלות הרבות

יום צילומים מתוכנן היטב מאפשר להשיג את הצילומים הטובים ביותר, ובהתאם לדרישות הלקוח. מבחינת עסקים, יש כאן היבט של השקעה מרוכזת שמספקת תוצר איכותי עם החזר השקעה טוב. איכות הצילומים ועצם ההשקעה הניכרת בהם יסייעו לקידום העסק – בתנאי כמובן שאתם שוכרים את שירותיו של צלם תדמית מקצועי. האפשרויות רבות. צילום בסטודיו למשל, מספק שליטה רבה במיוחד על תנאי צילום וקומפוזיציה. צילומים בחוץ מספקים רקע מיוחד במינו שלא ניתן להשיג בסטודיו. ישנו צילום במצלמות מיוחדות, כולל בתנועה, אפקטים מיוחדים בצילום, צילום באמצעות רחפנים ועוד.

יום צילומים: אתגרים

כמובן, יום צילומים כמו צילום לאתר הכרויות, מתבטא בלא מעט זמן ועלות, מאחר שזהו בדיוק ההיפך מתהליך צילום מהיר ופשוט. על חלק מהצילומים ייתכן מאוד שיהיה צורך לחזור מספר פעמים, מסיבות שונות. בצילומי אנשים, הם לא תמיד במיטבם, מה גם שלא מדובר במקצוענים, כדוגמת שחקנים או דוגמנים המיומנים בעמידה מול מצלמה. רעיון יצירתי כזה או אחר עשוי להסתבר בפועל כלא מעשי מסיבות שונות או כזה שלא “עובד” טוב מספיק בצילום. כמו כן, הסביבה עשויה להשתנות, ולא תמיד בצורה טובה מבחינת התוצר המבוקש. למשל, מזג האוויר או הפרעות שונות, עקב פעילות לא צפויה של אנשים אחרים באזור הצילום.

חשוב להבין, שלכל בחירה לגבי הצילומים יש השלכות שונות. אם למשל מעוניינים לשלב דוגמניות, הדבר יחייב גם תשלום למי שיטפלו בשיער, איפור, ביגוד וכדומה. עשוי להידרש ציוד מיוחד, מומחים נוספים, הגעה למיקומים מיוחדים וכמובן הפקה ולוגיסטיקה לתיאום בין כל הגורמים. מדובר בלא מעט פרטי פרטים קטנים, וכולם צריכים לתפקד היטב. למשל, במהלך יום צילום אנשים צריכים לאכול משהו ובצילומי חוץ לפעמים קר או חם להם.

לכן, התכנון חשוב מאוד. זה אומר גם שהלקוח יבהיר בצורה הברורה והרחבה ביותר מה הוא בדיוק רוצה. נאמר שמתכננים יום צילומים שאמור להציג עסק, בו הצלם יגיע אל בית העסק ויצלם במספר מיקומים, אנשים, מוצרים ואת מבנה העסק עצמו. אם הלקוח חושב גם על צלם פורטרטים במטרה לצלם את חברי ההנהלה, מוטב שהוא יציין זאת במפורש, ומוקדם ככל הניתן. “גם כמה תמונות של העובדים והמנהלים”, שונה מצילומים של כל ההנהלה. למעשה, מדובר בנושא רחב המהווה תחום התמחות מיוחד בפני עצמו. אי הבנות כאלה עלולות לשבש תכנוני זמני יום צילומים ואף לדרוש פתיחה מחדש של הסיכום לגבי עלויות.

לקוח טוב, צלם מצויין

מדובר בפרויקט מורכב בו חיוני לקחת מרווחי ביטחון, בעיקר מבחינת זמנים. עקב המורכבות, ישנו גם סיכוי גדול לחריגות מהתכנון המדוייק הראשוני. משמעות המורכבות, היא גם שמוטב להסכים באופן הסופי ביותר לגבי התכנון, מבעוד מועד. שינויים בהמשך, עשויים לשבש את הדברים מאוד. אם נמצאים בלוקיישן (מיקום) אחד לשם ביצוע הצילום, והלקוח נזכר פתאום שחשוב לו מאוד שיצלמו שם “עוד משהו קטן”, זה עשוי לעכב אותו ואת המשך התהליך.

אם בהמשך אמורים למשל להגיע ללוקיישן נוסף, בשעות מתאימות של שקיעה, הדבר עשוי להשתבש לגמרי, כך שלמרות שצילום הוא ללא ספק סוג של אמנות, ניהול יום שכזה הוא עניין עסקי, מקצועי, בו חייב להתנהל בקפדנות וביעילות מרבית. לסיכום – עבודה עם סטודיו לצילום מקצועי יכולה להביא לתוצאות יפות מאוד של יום צילומים אפקטיבי ומהנה.

צילומי פתיחת עסק: חנות ירקות צילום לחברות מיתוג, שיווק ודיגיטל, בוני אתרים ומקדמי אתרים, יועצים עסקיים אנשי ויחסי ציבור(יח”ץ) קומפוזיציה בצילום