צלם פורטרטים יצירתי – צילום פורטרטים מחוץ לקופסה

צלם פורטרט מקצועי מיועד עבור אנשים פרטיים או עסק, ומטרתו היא לשווק ולהעצים את המצולמים בצורה המחמיאה ביותר. הפורטרט יכול לכלול אדם אחד או של קבוצת אנשים, בין אם קבוצת חברים, משפחה, חברי הנהלה או צוות עובדים. בהקשר עסקי, פורטרטים מיועדים בשביל להבדיל את העסק שלכם מהמתחרים ולעורר אמון בלקוחות שלכם. תפקידו של הצלם הוא לשדר נינוחות ולהתחבר ללקוחות על מנת לצלם את התמונות הטובות ביותר

צלם פורטרטים
צילום פורטרטים
צילום פורטרט מקצועי
צלם פורטרטים
צלם פורטרטים מלך מצרים עיטם צור עמיחי
צילום פורטרט
צלם פורטרטים
צילום פורטרט דוקומנטר
צילום פורטרט
פורטרטים צילום
צילום פורטרט עסקי
צלם פורטרטים
צלם פורטרטים ביוטי מאיה אפרת אפרת
צילום פורטרט
צילום פורטרט מקצועי
צילום פורטרט
צילום פורטרט עסקי
פורטרט צילום
צילום פורטרטים
צלם פורטרטים שחיין
צלם פורטרטים שחיינית
צילום פורטרט
צילום פורטרט עסקי
צילום פורטרטים
צילום פורטרט מקצועי
פורטרטים צילום
צילום פורטרט עסקי
פורטרט צילום
צילום פורטרט מקצועי
צילום פורטרטים
פורטרטים צילום
צילום פורטרט עסקי
פורטרט צילום
צילום פורטרט עם תאורה דרמטית
צילום פורטרטים
צלם פורטרטים
צלם פורטרטים
צלם פורטרטים
צלם פורטרטים
צלם פורטרטים
צלם פורטרטים
צלם פורטרטים
צלם פורטרטים
צרו איתי קשר

מה עושה צלם פורטרטים?

צלם פורטרט מקצועי מיועד עבור אנשים פרטיים או עבור עסק. הפורטרט יכול להיות של אדם ספציפי או של קבוצת אנשים, בין אם זו קבוצת חברים, משפחה, חברי הנהלה או צוות עובדים. בהקשר עסקי, יש לכך כמובן השלכות תדמיתיות וזהו מעין סוג של צילום תדמית. אם כבר אנו מדברים על ההקשר העסקי, ואתם מחפשים צלם מוצרים, תוכלו לפנות אלינו ואנו נסייע לכם בשמחה. בכל אופן, צלם פורטרטים אינו מצלם רק באדם אחד, אלא גם בקבוצות אנשים קטנות, ואף במקרה הזה הצגת הבעת הפנים של המצולמים חשובה.

תוכן עניינים

צילום פורטרטים או פספורט, מה כבר ההבדל?

מבחינת פורטרטים צילום עשוי להישמע עניין פשוט יחסית, בנוסח תמונות פספורט. בפועל, מדובר על סוג צילומים הרבה פחות "מקובע" ביחס לצילומים כאלה. המצולם עשוי להיות בתנועה ולמעשה, צילום פורטרטים לא מוגבל לתמונה של האדם עצמו. מקובל וכדאי לעתים, לצלם אותו בסביבתו שקשורה לצילומים או באולפן, עם אביזרים מתאימים. כך שזהו סוג "מושקע" למדי, עם מחשבה רבה על נקודות כגון קומפוזיציה, תאורה ואף עריכה קלה לתמונות במידת הצורך, כמו למשל תיקון פגמים במראה העור.

צילום פורטרט – להרגיש בנוח ולהפיק את המיטב

אנשים אינם אובייקטים סטאטיים. יש להם הבעות פנים שונות. מראה האדם משתנה, גם בהתאם לתסרוקת, איפור, לבוש ועוד. צילום פורטרטים יכול להציג זוויות רבות של אישיות האדם, בהתאם לאדם בו מדובר ובהתאם לדרוש, בין אם מדובר בצילום למטרה עסקית או פרטית. צלם פורטרטים מנוסה ידע להפיק את המיטב מהמצולם. מדובר בהיבט חשוב, מאחר שרובנו אינם דוגמנים מקצועיים ורבים חוששים ממצב של צילום פורטרט. אך בעניין החשש, אל חשש! צלם מנוסה בתחום זה, ידע שלא להכניס אתכם בצילום למצבים שבהם אתם מרגישים שלא בנוח. אם התרגלתם לחשוב שאתם "לא יוצאים טוב בצילומים", אולי תשאלו עצמכם, כמה מהצילומים האלה בוצעו עד היום בידי צלם פורטרטים מקצועי? האדם הממוצע אינו מושלם מבחינה ויזואלית. מצד שני, סביר שיש לו כמה זוויות מוצלחות לצילום, נקודות אטרקטיביות כאלה ואחרות באישיות וכדומה. אז במקום להיות מוטרדים מכך, למה שלא תשאירו זאת למקצוענים?

צלם פורטרטים מקצועי – בין טכניקה לאמנות

לשם ביצוע פורטרט צילום חייב לשלב מיומנות טכנית ואמנות. לדוגמה: ייתכן שנרצה לרכך תווי פנים נוקשים ולצמצם מראש קליטת קמטים בצילום. במקרים אחרים, אולי נרצה להשיג דווקא תוצאה הפוכה – לחדד את תווי הפנים של המצולם, כגון קמטים בעור ומבנה אף וסנטר חדים. כיצד להשיג זאת, אולי באמצעות שימוש חכם בתאורה, זהו ההיבט הטכני. האם ומדוע לעשות זאת, זו כבר שאלה אמנותית. הכל כמובן, בתיאום עם מזמיני הצילום עצמם. צלם טוב לא יבזבז את זמנו וזמנכם בוויכוחים. אם תתעקשו משום מה על כיוון שעליו הוא אינו ממליץ, תקבלו גם לכך מענה מקצועי. בכל מקרה, ניתן כמובן לצלם צילומים מרובים ולבסוף לבחור בתוצאות, אשר נראות ביותר למצולם. חשוב שתבחרו סטודיו לצילומים המקפיד על איכות ותוצאות, ואנו כאן בשבילכם.

עוד על חשיבות הצילומים עבור עסקים

צילום פורטרט הוא דבר מיוחד, שלא רבים מכירים אישית מהחיים הפרטיים. אך יש בו שימוש גם לצרכים פרטיים. למשל מצב של זוג מבוגר שהקים עסק משפחתי. נאמר שילדיהם שמנהלים כיום את העסק, חוגגים 30 שנה להקמתו ומעוניינים בשירותי לזוג המייסדים, אך רק עבור המשפחה. יש לצילומי פורטרטים גם שימוש נפוץ יותר, עבור העסקים עצמם. כלומר, אותה תמונה תוכל להיתלות גם במשרדי הנהלת העסק משפחתי. באופן דומה, הילדים והנכדים, שכיום עובדים בעסק, עשויים להצטלם גם הם באופן כזה. שימוש עסקי בתמונה, יהיה למשל בעמוד ה"אודות" באתר החברה. בהקשר כזה הצילום מסייע לכל מי שמתעניין בעסק, כולל לקוחות. הוא מספק היכרות ראשונית, ישירה וטבעית יותר עם האנשים המצולמים, אשר טקסט אינו יכול לספק. חשוב לזכור, שאנשים לומדים הרבה על אנשים אחרים, פשוט באופן ויזואלי. לכל זאת, יש השלכות שונות לתדמית העסק. מחד, צלם ייקח את התדמית בחשבון – למשל ביגוד רשמי ומאופק מאוד לעסק שמרני כמו בנק. מאידך, הוא יתרום לאותה תדמית. הוא יבהיר אותה לצופים בצילום ויחזק אותה בתודעה. זה עשוי להיות כמובן גם סוג עסק שונה מאוד. למשל עסק בתחום טיולי השטח. במקרה זה, עניבות וחליפות יתאימו פחות עבור הצילומים. אם המדריך הראשי לובש בדרך כלל חולצה פשוטה, ורגיל להיות לא מסורק, ייתכן שזה יהיה מתאים מאוד מבחינת הצילום ואפילו רצוי שיישאר ככה.

ציוד צילום פורטרטים

על מנת להמחיש מהי חשיבות השימוש באיש מקצוע, להלן טבלת ציוד צילום פורטרטים:

קטגוריהציוד צילוםהאם זה חובה?הערה
מצלמותשתי מצלמות מקצועיותכןצילומי סטודיו
עדשותמספר עדשות מתאימות כןצילומי סטודיו
סטנדיםסטנדים לאלהחזיק פלאשים או מרככי אור
בום סטנדלא-
מטריותמטריות 2 מטרלא-
מטריות קטנות – 90 ס"מלא-
מרככי אוראוקטאבוקסים 1.5 מטרלא-
אוקטאבוקס קטן - 70 ס"מלא-
פלאשיםפלאש 60 וואט (ספידלייט) כן-
פלאש 200 וואטכן-
משדרמשדר אלחוטיכן-
אייפדאייפדלאשידור התמונות במטרה להציגן בפני הלקוח (מיועד גם לצילומי אדריכלות)
רקע לצילוםרקע לצילוםלא-
אביזרים מיוחדיםמכונת עשןלא-
תאורת אולטרהלאצילומי ביוטי

האם תוכלו לתת דוגמאות, למי שמזמינים צילום פורטרט?

צלם פורטרטים מצלם מגוון אנשים רחב, למטרות מסוגים רבים. אלה כמה דוגמאות לכך: ספורטאים עשויים להזדקק לתמונות תדמית רשמיות, במסגרת פעילותם השוטפת. כך גם בעלי מקצוע שונים. למשל מרצה שאמור להופיע לפני קהל, אשר רוצה לפרסם עצמו. הוא ירצה שתמונתו תוצג בפני לקוחות פוטנציאליים באופן הטוב ביותר. סביר להניח, שהוא גם ירצה שהתמונה תשדר את היותו אדם מעניין, שיוצר קשר טוב עם אנשים. אמנים עשויים לרצות תמונת פורטרט מקצועית, שמתחברת לסוג ולאופי אומנותם ומה שמיוחד בהם בתור אמנים. מנהלים עשויים להצטלם באופן רשמי, שיתאים לתפקידם הנוכחי וגם יסייע להם למצוא עבודה בעתיד.

מה חשיבות הביגוד, אביזרים שונים וכדומה?

כמו לגבי כל צילום, גם במקרה זה צלם פורטרטים יתכנן היטב מה שמכונה קומפוזיציה, הכולל את כל האלמנטים הויזואליים בצילום ואופן סידורם. בכל מקרה, המצולם הוא מה שחשוב בצילום במקרה של פורטרט. לכן, הצלם יקפיד שאלמנטים אחרים שרקע, לא ייגנבו ממנו את תשומת הלב. יש דברים שחשובים תמיד, כגון הביגוד. הבגד המתאים ביותר, יסייע להמחיש את אופי האדם שמצולם ומה שהצילום אמור לשדר. כך גם לגבי גילוח אצל גברים, איפור אצל נשים, תספורת ותסרוקת וכדומה. כמו בצילומים קלאסיים של ציירים מהעבר, ניתן לבחור ברקע כהה, כאשר האדם שמצלמים מובלט באמצעות האור. אך ניתן לבחור בהתאם לנסיבות בגישה הפוכה, שבה הצילום עשיר באור, כולל ברקע.

האם עבודת הצלם מסתיימת עם הצילום עצמו?

חשוב להבין, שלצלם טוב יש הרבה עבודה, גם לאחר המפגש וביצוע הצילומים עצמם. ראשית, ישנו שלב בחירת התמונות הטובות ביותר. במקרים רבים נלקחות כמה תמונות ברצף מהיר, מאחר שהמצולם עשוי למשל לזוז מעט או למצמץ. שנית, לאחר בחירת התמונות הטובות ביותר, ניתן לשפר אותן באופנים שונים. מיומנות חשובה היא עיבוד התמונות בתוכנות עזר כגון פוטושופ. מחד, ניתן באופן כזה להעלים או לטשטש פגמים שונים, שמקורם במצולם או בצילום עצמו. מאידך, ניתן לשנות היבטים טכניים שונים, כגון אור וצבע. כמובן, צלם פורטרטים מקצועי ידע שלא להגזים עם העיבוד, כך שהצילום יישאר במראה טבעי.

מה מיוחד בתהליך צילום פורטרט?

צילום פורטרט מתמקד במצולמים ולכן מעצם טבעו, זהו סוג צילומים שפחות מתאים לצלם בחוץ. באמצעות צילום בתוך אולפן, צלם פורטרטים יכול לשלוט בצורה הטובה ביותר על הקומפוזיציה ועל כל הפרמטרים החשובים. אם ניקח למשל את נושא התאורה – בצילומי חוץ מצב האור תלוי במידה רבה במזג האוויר המשתנה. באולפן לעומת זאת, ניתן ליצור מערך תאורה שמספק תנאים מסוימים שרוצים לקבל, בצורה המדויקת ביותר. כמו כן, התאורה תישאר יציבה וניתן לשנות אותה לפי הצורך בצורה קלה. כל זאת, תורם לקבלת התוצאה הטובה ביותר בצילומים. הסטודיו גם מספק למצולמים סביבה עם פרטיות ושקט, והדבר עשוי להקל עליהם.

מהו היחס בין צילום פורטרטים לבין סוגים אחרים?

כאשר צלם פורטרטים מצלם אנשי עסקים, ניתן לתאר זאת כצילומים בשביל תדמית עסקית. לעומת זאת, אם איש העסקים מצטלם למטרה אישית, למשל ביוזמת משפחתו שחוגגת עבורו נקודות ציון בקריירה, זהו צילום פורטרט אישי. בצילומים מסוג אחר האדם יוצג על פי תפקידו המקצועי, כאשר צלם פורטרט יבקש ממנו להגיע לצילומים לבוש בביגוד מקצועי כמו חליפה. כמו כן, הצילום יהיה תואם לתדמית שהעסק מעוניין בה. כך למשל, נאמר שמצלמים מנכ"ל חברה, שהוא גם חובב ביליארד בשעות הפנאי. בהיבט זה, תמונות עם חליפה ועניבה מסודרים היטב, כשהוא משדר רצינות וסמכותיות, יתאים לתדמית. אם מורידים את החליפה והעניבה, מוסיפים מקל ביליארד, משחררים את ההבעה ומוסיפים חיוך ונינוחות – זה עשוי להתאים לפורטרט אישי ופרטי.

איך הכי טוב להצטלם לפורטרט?

לחייך או לא לחייך? להסתכל למצלמה או שלא? לעמוד בצורה כזו או אחרת? איך הכי טוב להצטלם לפורטרט? בשביל  לענות על שאלה זו, חשוב לדעת כי צילום פורטרט אינו מחויב ללכת לפי כללים נוקשים כאלה או אחרים. במהלך הצילומים, צלם פורטרטים יצלם אתכם בכמה אופנים שונים וייתכן שחלקם יובילו לתוצאות שיפתיעו אתכם.

כמובן שהאיכות תלויה גם במצולם עצמו וביכולת שלו לצאת מאזור הנוחות לעיתים. כך למשל, יתכן שאתם רגילים להצטלם בצורה מסוימת, אך היא אינה הטובה ביותר עבורכם. לשם כך, הצלם צריך להתאים את התצלום אליכם, אך עדיין לשמור על צילום בצורה הטובה ביותר. דוגמה מפורסמת ממחישה זאת: אחד הפורטרטים הידועים ביותר של סר וינסטון צ'רצ'יל. הצילום נלקח על ידי צלם בולט, שביקש מצ'רצ'יל לשים בצד את הסיגר. צ'רצ'יל סרב. הצלם, שזמנו היה קצר, ניגש למצולם הסרבן, לקח ממנו את הסיגר וצילם. התוצאה: לא חיוך או סיגר, אבל פורטרט שהפך לקלאסיקה.

הבדל בין צלם פורטרטים לצילומי תדמית

אכן ישנם הבדל אחד עיקרי בין שניהם, למרות שבהרבה מקרים מערבבים את שני המושגים, בזה חוטאים גם צלמי סטודיו ובעיקר לקוחות. צלם סטודיו שמצלם פורטרט/דיוקן של בן אדם, שם לב לפן האישי שלו, לאופי הבן אדם ולאישיות שלו. צלם חכם ינסה להבין את הרקע של המצולם, הרי רק עם ידע מקדים צלם סטודיו יכול להבין את האישיות של המצולם ולנסות להביא את זה בתמונות. לעומת זאת, כשצלם עושה צילומי תדמית לחברה, צוות הנהלה או איש עסקים, החשיבה היא אחרת, זאת חשיבה עסקית, ייצוגית. אתם מרגישים את ההבדל בגישה. הגישה של צלם פורטרטים לצילום היא אחרת. למרות ששני סוגי צילום מתבצעים באותו המקום בדיוק, בסטודיו לצילום, עדיין הגישה היא אחרת. צילום פורטרט מכיל משהו אישי, כלומר אני אנסה לדבר עם בן אדם, להבין אישיות שלו, רקע שלו וכך יכול לתכנן צילום שיראה הקשר לאישיות שלו, למשל אמן זכוכית שעובד בסטודיו שלו, או צייר שברקע יש לו ציורים או מצייר ציור על קנבס, זאת גישה אישית מאוד. כמו כן הצלם עצמו יכול לעשות צילום יצירתי בסטודיו לצילומים, כאשר הוא משחק עם תאורה, מנסה לעשות אפקטים שונים, או אפילו לצבוע את הבן אדם או להלביש את המצולם בצורה אמנותית. עם זאת , צילומי תדמית הם אחרים לגמרי, בהם צלם צריך להעביר תדמית חיובית עבור העסק, חברה או איש עסקים. התמונות במקרה הזה צריכות לצאת ייצוגיות, רשמיות שמעבירות סמכות ותחושה של ביטחון, כי בעסקים חשוב להעביר ביטחון בעזרת תמונת תדמית. כתבי על זה רבות בבלוג באתר ויש לי דוגמאות באתר משני הסוגים, צילום פורטרטים וצילומי תדמית.

כיצד מצלמים פורטרט של קבוצה?

בצילום פורטרטים ניתן ואף רצוי ליצור קומפוזיציה מעניינת וקצת לא רגילה, בהקשר זה, תמונות קבוצתיות מאפשרות לעשות זאת אפילו יותר. כך, במקום שכולם יביטו היישר למצלמה, יעמדו ישר ולא יזוזו, אפשר וכדאי לאפשר להם לעמוד ואפילו לנוע בטבעיות. כך ניתן להכניס לתמונה יותר טבעיות, חיים ותנועה. אפשר לצלם פורטרט קבוצתי כזה תוך כדי אינטראקציה טבעית בין המצולמים. הם יכולים למשל להסתכל זה על זה וגם לדבר ביניהם תוך כדי הצילומים. הצילום יקלוט את האינטראקציה והצופים בצילום יוכלו להרגיש שהם נמצאים עם המצולמים, באופן חי. בכך, צלם פורטרטים גם ייתן ביטוי לאופיו של כל מצולם ואף יתייחס ליחסים בין המצולמים.

אנו מקווים שהמידע כאן סייע לכם. במידה ואתם צריכים שירות צלם פורטרטים, פקשוטים ועוד, מוזמנים לעמוד צור קשר שלנו.