ריטוש תמונה: הסבר, סוגי עריכה ומחיר

בעולם הצילום והעריכה המושג ריטוש תמונה הוא מושג מוכר לצלמים ולקוחות כאחד, אבל חשוב לדעת שישנם עומקים שונים ודרגות שונות אליהם ניתן להגיע. כך, למרות שניתן להמשיך ולרטש תמונות פעמים רבות, עד שלפעמים כבר לא ניתן לזהות את התמונה המקורית, צלמים יכולים להחליט עד כמה לרטש את התמונה כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר. הכתבה הזאת נועדה לאנשים שרוצים להכיר את מושג זה ולראות דוגמאות בפועל, כמו גם הסבר על מטרות הריטוש ויתרונותיו, והסבר על ההיבט הכספי.

מהו ריטוש תמונה

המושג ריטוש תמונה מתייחס לעבודה שבה העורך עורך תמונה באמצעות תוכנות עריכה שונות, כאשר הפופולארית ביותר כיום היא פוטושופ. לרוב הסיבה בשביל ריטוש תמונה היא על מנת להציג את התמונה בצורה טובה יותר מתמונת המקור. העבודה כוללת תיקון פגמים טבעיים שנוצרו בתמונה, כדוגמת: תאורה לא מתאימה, פגמים בעור המצולם, תיקון הרקע וכדומה. כמובן שכל אלה תלויים בסוג הצילום וכן לפי בקשת הלקוח.

אמנם עורכים עובדים לרוב עם תמונות שצולמו במצלמה מתקדמת, אך ישנה אפשרות גם לרטש תמונה ישנה, שצולמה בפילם. הרצון לבצע ריטוש תמונות ישנות הוא מפני שתמונות אלה צברו אבק רב עם השנים, שריטות וכתמים, ויש המעוניינים לתקן אותן.

ריטוש תמונה

תמונת פילם סרוקה לאחר ריטוש תמונה

ריטוש תמונות: מי עובד על זה?

עבודת ריטוש תמונה יכולה להתבצע באמצעות שני בעלי מקצוע: עורכי תמונות וצלמים. עורכי התמונות עוסקים בעיקר בתיקון וכן ריטוש תמונות בתוכנות עריכה מיועדות, וזוהי העבודה המרכזית שלהם. העורכים מכירים תוכנות עריכה רבות, ומודעים לכלים אפשריים לריטוש. היתרון המרכזי בכך הוא שעורכי התמונות עובדים בצורה מקצועית מאוד, והם יכולים להגיע לתוצאות יפות מאוד.

הצלמים הם בדרך כלל אלו שצילמו את התמונות מלכתחילה, וגם הם יכולים לערוך את התמונות שצילמו, כתלות בכמות הידע שלהם והעומק בנושא. חשוב לדעת שלא כל צלם ידע גם לערוך תמונות, ישנם צלמים אשר מתמחים רק בצילום תמונות, ויש כאלו שיודעים גם לערוך את התמונות שצילמו לפיכך, לפני שאתם שוכרים צלם, כדאי לכם לדעת האם הצלם יודע לערוך את התמונות, או שתצטרכו לגשת לגורם חיצוני. היתרון המרכזי של הצלמים הוא שהם מכירים בצורה הטובה ביותר את התמונות, כי הרי הם אלו שצילמו אותם. כך, עבודת הריטוש יכולה לקחת זמן מועט יותר, מפני הצלם יודע כבר בזמן הצילומים מה הוא ירצה לשפר.

ריטוש תמונות כתלות במצולם

סוג ריטוש תמונות תלוי מאוד באובייקט הצילום המבוקש, בסוג הצילום ובמטרה הסופית של הלקוח. כאשר מדובר בכל סוג צילום, במקרים רבים תרצו שהתמונות יהיו מרוטשות מפני שאלו משתמשות לפרסום העסק או האדם המצולם.

דוגמא לכך ניתן למצוא אצל צלם פורטרטים למטרות עסקיות, שבו לא ניתן להימנע מריטוש התמונות. הסיבה לכך היא שהאנשים בתמונה הם מרכז העניין, ואם יהיו להם פגמים בפנים, בין אם קטנים או גדולים, הדבר עלול להפריע לפרסום. כדאי לדעת שלמרות הדעה הרווחת, ריטוש תמונה אינו מתמקד רק בפגמים בפנים של המצולמים, אלא גם מאפשר לאזן את גוון העור או להוריד ברק וזיעה בחודשי הקיץ החמים. אכן, פרסום בשלטי חוצות מצריך עבודת ריטוש תמונות מסוימת, אך כאשר מדובר בצילום בשביל הרשתות החברתיות, ישנה עריכה מינימלית של התמונה, כי התמונות לא נועדו להופיע במקומות ציבוריים, אלא ברשת החברתית שאינה מצריכה תמונה באיכות גבוה במיוחד.

 

ריטוש תמונה 2

ריטוש לפני ואחרי

בתמונה למעלה תוכלו לראות דוגמת ריטוש תמונה, כאשר התמונה השמאלית לפני הריטוש, והתמונה הימנית אחרי הריטוש. ניתן לראות כי בין התמונות בוצעו כאן מספר שינוים, כמו החלקת עור, הסרת פגמים, ותיקון גוון העור.

ריטוש תמונות של מוצרים

בניגוד לצילומי פורטרטים, תחום צילום של מוצרים עריכה וריטוש הם היבטים שחייבים להשקיע בהם. קחו לדוגמא יצרן, שמעוניין בשירותיו של צלם מוצרים, הוא חייב לבצע ריטוש. למה? מכיוון בסופו של דבר, גם במוצר עצמו ניתן למצוא פגמים, ואם אנו רוצים לפרסם את המוצר בשלטי חוצות, נרצה שהם יוצגו בצורה הטובה ביותר. אין זה אומר שלכל מוצר יש פגם, אלא שתמיד אפשר לשפר ולהעצים את המוצר במופיע בפרסומת.

באופן טבעי מוצרים קטנים אינם מצריכים עבודה עריכה רבה, אבל מה בנוגע ללקוחות המבקשים לצלם מוצרים גדולים, כמו אופניים? בזמן הצילומים אנו מעמידים את המוצר בכל מיני זוויות, ולכן נשארות טביעות אצבע שניתן לראות בתמונה המקורית. כמובן שלא נרצה שיופיעו טביעות אבצע, ולכן יש לבצע ריטוש תמונה.

ריטוש תמונה 3

לפני ריטוש תמונה

ריטוש תמונה 4

תמונה לאחר ריטוש תמונה

אפשר לראות שהריטוש כאן היה בעיקר בהורדת החוטים, שעליהם נתלו המברשות. כמו כן בוצעה גזירה של הלוח מהרקע וניגודיות בין המוצר לרקע השחור.

ריטוש תמונה 5

מכונת גילוח לפני ריטוש תמונה

ריטוש תמונה 6

מכונת גילוח אחרי עריכה

ריטוש תמונה 7

צילום אופניים חשמליות לפני העריכה

ריטוש תמונה 8

תמונה אחרי עריכה בתוך פרסומות

ניתן לראות כאן שבאמצעות גזירה של התמונה מתוך הסטודיו, אפשר לשבץ את התמונה באופן טבעי בתוך פרסומת למוצר.

ריטוש תמונה באמצעות עריכה מורכבת (composite)

עריכת מורכבת היא עריכה מיוחדת במינה שדורשת מיומנות רבה הן מהצלם והן מהעורך. זאת בניגוד לתמונת האופניים הקודמת שהייתה פשוטה יחסית. אז למי ולמה עריכה זו נועדה? קודם כל דוגמא

ריטוש תמונה 9

צילום בלילה של שחקן כדורגל

ריטוש תמונה 10

ריטוש תמונה אחרי עריכה

בתמונה הראשונה ניתן לראות את שחקן הכדורגל בתוך הסטודיו, מצטלם בתנוחה מסוימת. בתמונה השנייה ניתן לראות איך תמונת הכדורגלן התחברה לתמונה של אצטדיון כדורגל. שתי התמונות צולמו בנפרד ולאחר מכן חוברו יחדיו. למה משתמשים בטכניקה זו? ישנם מקרים שבהם לא תמיד אפשרי לצלם בחוץ, בעיקר בגלל מזג האוויר, או מיקום השמש בזמן הצילומים, ולכן עדיף לצלם את התמונה באולפן מיוחד. חשוב לדעת שצילומים האלה דורשים מיומנות רבה לא רק לאחר בזמן העריכה, אלא גם בזמן הצילום עצמו. בשלב זה, הצלם צריך לתכנן באיזו קומפוזיציה המצולם צריך להיות על מנת שהתמונה הכוללת תראה טבעית ככל האפשר.

עבודת העריכה אינה תלויה רק באופן העמדת המצולם, אלא גם בתמונת הרקע והתאורה. כך למשל, אם המוצר מואר בתאורה רכה בתוך הסטודיו, צריך לצלם את הרקע גם בתאורה רכה- כלומר ביום עם עננות גבוהה. אך מעוניינים לשתול את המוצר ברקע שמשי, צריך להאיר את המוצר בסטודיו בצורה שתדמה את התאורה החמה של השמש.

בסופו של דבר, העריכה חייבת להיות מדויקת, אחרת אפשר להבחין בקלות שהיא הושתלה באופן לא מקצועי. העבודה אינה נגמרת כאשר משתלים את האובייקט, אלא צריך לעשות זאת בצורה טובה, וזוהי מיומנות שלוקחת זמן רב.

ריטוש תמונות של בניינים

באופן כללי, כל סוג צילום דוקומנטרי, כלומר צילום אווירה של בניינים או משרד, לא מצריך זמן רב בחדר העריכה. לעתים העריכה היא מאוד בסיסית. הסיבה לכך היא שתמונות אלו משמשות כתמונות אווירה או מסר על מוצר, ואנו מנסים לשמור על אותנטיות מסוימת. בנוסף, מכיוון שתמונות אלו מופיעות ברשתות החברתיות של העסק, הן לא צריכות ריטוש מיוחד.

למשל צילום מרכז מסחרי חדש ברמלה, שלא היה זקוק לעריכה כבדה כי המטרה הייתה להראות את המרכז החדש שנפתח, את המוכרים, את החנויות כדי שיכירו אותו.

ריטוש תמונה 11

מרכז מסחרי חדש ברמלה

סוגי ריטוש תמונה לפורטרטים: ידני מול אוטומטי

בעולם העריכה ישנם שני סוגי ריטוש לפורטרטים: ידני ואוטומטי. הריטוש הידני נחשב כיותר מקצועי, ובאמצעותו ניתן להגיע לתוצאות מצוינות. ריטוש ידני מאפשר לתקן כל איבר בגוף בקלות, ותהליך העבודה יכול להיות קצר יותר- בין 10 דקות וועד 3 שעות פר תמונה, תלוי עד כמה הצלם או יתאמץ.

מאידך יש תוכנות אוטומטיות וחצי אוטומטיות, שמאפשרות לצלם להגיע לתוצאות מהר יותר, אך לא באותה האיכות. האם הלוקח יבדיל ביניהן? תלוי בלקוח. יש לקוחות שלא ישימו לב לכך, אבל ישנם לקוחות שיבקשו לשפר. אין ספק שהתוכנות האוטומטיות מאוד עוזרות לזרז את התהליך, במיוחד כשמדובר על עשרות של תמונות ביום צילומים.

צלם תדמית המצלם אנשים יכול להשתמש בתוכנות אוטומטיות שמזהות פנים, ובאמצעותן ניתן לרטש כל איבר בפנים. לדוגמה ניתן לרטש את השפתיים, העיניים, לערוך את האף והגבות, לשנות צורת פנים וכדונה.

ריטוש תמונה 12

דוגמא לתוכנה חצי אוטומטית לעריכת עור

כמו כן, יש תוכנות אוטומטיות שעובדות קצת אחרת, ובמקום לזהות פנים, הן מזהות גווני עור, ועובדות על גוון עור בלבד.

ריטוש תמונה 13

תוכנה חצי אוטומטית לעריכת עור

מכיוון שהתוכנה לא מזהה פנים, אלא עובדת על גווני עור, יש לה יתרונות וחסרונות. היתרון המרכזי הוא שהצלם עובד ובוחר רק את גווני עור שהוא רוצה. מאידך, התוכנה יכולה לטעות ולא להבדיל בין הפנים לבגד שהמצולם לובש, וכך לרטש חולצה או משהו שיהיה בצבע דומה לגוון עור. אמנם טעות כזו לא מתרחשת פעמים רבות, אבל כמו כל שימוש בתוכנת עריכה, הדבר עלול לקרות ולהרוס את עבודת הריטוש.

תוכנה מעניינת נוספת שכדאי להכיר היא תוכנה המבוססת על בינה מלאכותית, אשר מזהה את אזור הפנים של המצולם ומסירה את הפגמים באופן עצמאי. תוכנה זאת בהחלט יכולה לחסוך זמן יקר בזמן ריטוש תמונה אך היא לא תמיד תוכל לזהות באופן מלא את הפגמים, והתוצאה הסופית יכולה להיות פחות טובה.

ריטוש תמונה 14

הדגמה של תוכנת ריטוש תמונות באמצעות בינה מלאכותית

ריטוש תמונה 15

הדגמה שאחרי הריטוש האוטומטי

שימו לב שהוסרו המון פגמים, אך איתן גם נקודות חן וחלק מנקודות חן לא הוסרו.

תוכנה נוספת שכדאי להכיר היא תוכנה המאפשרת הקטנת גוף המוצלם. במקרה הקטנתי את אזור הבטן ועובי הידיים, שינוים קטנים אך תורמים.

ריטוש תמונה 16

דוגמה של הקטנת גוף

ריטוש נפוץ נוסף הוא Dodge and Burn, אשר משווה בין בהירות עור הפנים של המצולם לבין הרקע. כמובן שאנו לא מעוניינים בכך שהמצולם יבלע בתוך הרקע, ולכן התוכנה שומרת על הבדלי בהירות באזורים שונים. השימוש העיקרי בתוכנה זאת היא על מנת להגדיש את המצולם.

ריטוש תמונה 17

שיטת Dodge and Burn לפני הביצוע

ריטוש תמונה 18

שיטת Dodge and Burn אחרי הביצוע

סוג נוסף של עריכת עור נקראת Frequency Separation, שנועדה לעבוד על שתי שכבות נפרדות. האחת היא להסרת הפגמים והשנייה היא להחלקת העור.

ריטוש תמונה 19

לפני

ריטוש תמונה 20

אחרי שימוש ב Frequency separation

שימו לב כי בתוכנה זו העור יוצא יותר מדיי פרפקציוניסטי. חלק מהאנשים יקראו לזה פלסטיקי, עם זאת, זה סטנדרט בתעשיית הריטוש. החלקת העור התבצעה לא רק על הפנים, אלה גם על האצבעות העליונות וגם על אזור החזה.

תוכנת עריכה נוספת וייחודית מאפשרת החלקת עור בחלק אחד והשמתו על חלקי גוף נוספים. תתארו לעצמכם שאתם עם מכחול, מציירים, ותנועת היד שלכם הלוך וחזור באותו השטח, רק שאתם דוגמים צבע (במקרה שלנו טקסטורת עור) במקום אחד וממשיכים לצייר לחלקי גוף אחרים. להלן דוגמא

 

לפני

אחרי ריטוש

מה שיפה בשיטה הזאת, לעומת שיטות אחרות היא שהעור מוחלק בצורה הרבה יותר אמיתית, כלומר אין אפקט של פלסטיק. העור בתמונה עדיין נותר חלק ויפה, בצורה שאינה נראית מזויפת מידי. גם טקסטורת העור עדיין נשמרת בשיטה הזאת באחוזים גבוהים, למרות ההחלקה. בשלב הזה אפשר לשלב בין כמה שיטות  כדי להדגיש את האזורים הכהים על הלחי ואזורים בהירים מעל הלחי.

סוגי ריטוש תמונה למוצרים

לעומת ריטוש תמונות פורטרט, בעולם ריטוש תמונת של מוצרים כמעט ולא קיימים כלים אוטומטיים. אכן קיימות תוכנות עריכה בשוק המאפשרות להשתמש במסיכות ולקנות אבק מהמוצר, אך הן לא תמיד יעילות. הפתרון במקרה זה הוא שימוש בתוכנה להורדת “רעשים” כמו הסרת אבק והגדשה של המוצר. אכן בתמונות ניתן לראות שיפור מבחינת הליטוש, אך לעיתים התוכנה לא מצליחה לפתור את הבעיה בצורה מלאה.

שימוש בתוכנה להסרת רעשים

שימוש בתוכנה אחרת להורדת “רעשים”

תוצאת השימוש בתוכנה

גם כאן רואים שהורסו הרבה ליקויים שתמיד קיימים בתכשיטים, וגם חלק מהאבק.

פילטר ריטוש תמונה בפוטושופ

בתמונה זו ניתן לראות כי ריטוש תמונה בפוטושופ עובד באמצעות הפילטר, אך התוכנה עלולה לפגוע בחדות של אזורים במוצר, כמו אבני קריסטל מסביב, לכן שוב דורש לעבוד ידנית עם מסכות.

לריטוש של מוצרים יש הרבה ניואנסים ומורכבויות, אשר תלויים ברצונות הלקוח. בדוגמאות הסברתי על אבק, אך יש היבטים רבים הקשורים לעריכת מוצר, כמו גזירה מהרקע והטמעתו ברקע אחר. דוגמא היא הוספת אובייקטים דומים, למשל אם רוצים לשכפל את אותו האובייקט ולדמות צילום של סט מוצרים, יש צורך לעשות פרספקטיבה – כלומר להקטין את אותו התכשיט ברקע.

עוד ניואנס מעניין בתחום ריטוש תמונות של תכשיטים הוא החלקה של הצד האחורי של התכשיט. לפעמים, הצלם יכול לבחור בטכניקה שבה הוא מראה את כל התכשיט באופן חד, ולכן הוא מצלם מספר חשיפות עם פוקוס במקומות שונים ואז מחבר אותם. עם זאת, כשמצלמים תמונה אחת, בהרבה מקרים הצד האחורי של המוצר אינו רלוונטי, ולכן ומחליקים אותו כדאי למנוע פגמים.

צד אחורי של טבעת

החלקת הצד האחורי של הטבעת

כמו כן, צלמים לעיתים מחליקים את החלק הפנימי באמצעות מעבר מאזור בהיר לכהה וכך הלאה, דבר שמייצרים באופן מלאכותי בפוטושופ.

כפי שאתם יכולים לנחש, זאת רק ההתחלה של מה אפשר לרטש, ולא רק בתכשיט אלא בכל סוג של מוצר. טביעת אצבע, הורדת טיפות מים לא רלוונטיות, כיפוף של אלמנטים בעזרת Liquify tool  וכו’ וכו’, אין לזה סוף.

ריטוש תמונה: התאמה לפרסום

עוד בשיחה הראשונית הצלם שואל מהי מטרת ריטוש תמונה, מהי המטרה שלהן, והיכן הן יופיעו. זוהי שאלה מאוד חשובה כי כך הוא יוכל לתת לכם את הקבצים המתאימים. כך למשל, פורמט של קבצים לאתר אינטרנט יהיה שונה מהפורמט לדפוס, אך גם הרזולוציה של הקבצים תהיה שונה. זאת כיוון שהקובץ לאתר צריך לשקול מעט בשביל טעינה מהירה יותר. לעומת זאת, רזולוציה של תמונה לדפוס צריכה להיות מקסימלית ובפורמט שונה. לפעמים יש צד שלישי או משרד פרסום המעורב בעריכה, כאשר הצלם רק מוסר קבצים שצילם בלי עריכה. במקרים כאלה משרד השיווק ירצה קבצים גדולים ברזולוציה מקסימלית ויתכן גם כחומר גלם, כתלות עד כמה עמוקה העריכה.

כמה זמן לוקח ריטוש תמונה?

לאחר הצילומים, הלקוחות נוטים לשאול מהם זמני העריכה של ריטוש תמונות. התשובה לכך מורכבת, ותלויה רבות בסוג הצילום. כך למשל, זמן עריכת צילום בניינים תהיה נמוכה יותר מזאת של מוצרים כמו תמונות של פקשוטים. עם זאת כפי שראיתם, צילומי פורטרטים דורשים שעות עריכה רבות. ישנם מקרים שבהם לא יהיה צורך בעריכת עור אך צריך עריכה בסיסית מסוג אחר, כמו בהירות, קונטרסט, אזורים כהים או בהירים, חדות, איזון לבן וכו’, ואלו ריטושים שמצריכים מעט זמן יחסית, לעומת צילומים אחרים שדורשים גזירה של המוצר מהרקע.

כאשר הצלם עורך את הצילומים, עריכת כל תמונה יכולה לקחת 5 דקות לתמונה, אך ייתכן שלתמונות מסוימות ידרשו חצי שעה כאשר יש ריטוש של עור; אם העריכה היא יותר מסיבית אז יכול להגיע לכמה שעות. לכן, כשהלקוח או הצלם בוחר תמונות סופיות לאתר או לפרסומת, חשוב לא לבחור כפילויות. הכוונה היא לתמונות דומות מאוד כיוון שהדבר מאריך את זמני עריכה של הצלם. כדאי מאוד להשקיע זמן ולבחור מספר תמונות מצומצם, אשר יופיעו באתר או בקמפיין הפרסומי שלכם. אם כי לפרסום ברשתות החברתיות בחירת תמונות קפדנית פחות חשובה.

תהליך ריטוש תמונות תלוי גם בצלם עצמו, והאם הוא פנוי מיד לאחר הצילומים. במידה והצלם פנוי, העריכה יכולה להיות מוכנה תוך יום, אך במקרים אחרים העריכה הסופית יכולה להתבצע תוך שבוע. תהליך העבודה מתארך כאשר מדובר במוצר עם אביזרים וחלקים קטנים כמו אופניים. בשלב זה, הצלם צריך לצלם ולגזור כל חלק באופן ידני והדבר לוקח זמן רב. לעומת זאת, כאשר מדובר במוצר כמו בקבוק הגזירה היא פשוטה יותר. בסך הכל, רוב הצלמים לוקחים בין יום לשבוע עריכה, זאת בתנאי שהם מתחילים לעבוד על התמונות מיד אחד הצילומים.

ריטוש תמונות מחיר

בחלק מהמקרים הצלם יכול לכלול את העריכה בתמחור הכולל, בין אם הוא מפרט על כך בהצעת מחיר הראשונית או לא. כלומר, לאחר השיחה, הצלם יודע איזה סוגי צילום ועריכה הלקוח ירצה ויפרט על כך כאשר הלקוחות ירצו לדעת. במידה וללקוחות פחות אכפת, הצלם יחליט בעצמו.

ומה לגבי מחיר? בתהליך ריטוש תמונות מחיר משתנה לפי סוג העבודה. כך, אם העריכה פשוטה וכוללת רק ריטוש קטן, הצלם יכול לבקש כ-50 שקלים לפי תמונה. אך אם מדובר בתמונה לפרסומת העריכה יכולה לקחת כמה שעות ועבודת העריכה יכולה לעלות כ- 600 שקלים. כאשר מדובר בגזירת מוצר מהקרע, העלות היא כ-20 שקלים למוצר כתלות במוצר עצמו ובחלקיו.

לפני עריכה

אחרי עריכה

פרסום ריטוש תמונות: לבד או דרך משרד פרסום?

במקרים רבים, לקוחות המבקשים צילום עובדים עם משרד פרסום או שיווק אשר מעסיק עורך מנוסה שיודע לעבוד עם תוכנות עריכה. במקרה הזה, כדאי להגיד זאת לצלם לפני תחילת הצילומים, כי הרי אין צורך בעריכה כפולה. חשוב לבדוק האם חלק השירותים של המשרד כוללים עריכה ופרסום המוצר שלכם, כדאי שהצלם ידע רק להעביר את תמונות המוצר למשרד.

פרסומת של אופניים חשמליות לאחר ריטוש תמונות אופניים בסטודיו

מאידך, אם אתם עובדים כעצמאיים שרוצים לפרסם את המוצר שלכם, כדאי לבקש מהצלם שיערוך לכם את התמונות, במיוחד כאשר אין לכם ידע בתוכנות עריכה. במקרה זה הצלם ידע כיצד לערוך את התמונות בצורה הטובה ביותר על מנת שתוכלו לפרסם את המוצר בגוגל, ברשתות החברתיות או בשלטי חוצות. ישנה גם אפשרות שלישית שהיא צילום לאתרי הכרויות, ובמקרה זה חשוב להתייעץ עם הצלם בשביל להפיק את התמונות ברמה הגבוה ביותר.

מבחינת הפרסום, עוד לפני תחילת העבודה אתם צריכים לדעת איזה סוג של הצילומים אתם מחפשים- בין אם מדובר בתמונות רגילות או בסרטוני וידאו. חשוב לדעת שצלם תמונות ברוב המקרים לא יצלם סרטוני וידיאו, העלות תהיה גבוה יותר. אם אתם צריכים סרטו קצר לעסק בלי עריכה, צלם סטילס יכול לעשות אותה לרוב בכוחות עצמו. אך אם אתם צריכים משהו יותר מושקע, עם רעיון, מלל, תסריט, עריכה מושקעת, כנראה כדאי לפנות לצלם וידאו במקרה הזה. סרטוני תדמית כאלה יכולים להיות בעורך של מספר דקות ויעלו לכם בין 3,000 עד 5,000 שקלים.

לסיכום

עולם ריטוש תמונות בעידן הדיגיטלי הוא עולם עמוק, עם הרבה מאוד היבטים שניתן לערוך בתמונה, עם מלא שיטות דומות ושונות ודרכים שונות להגיע לאותה התוצאה. הכתבה הזאת, למען האמת, היא רק קצה הקרחון, כאשר לא התעסקנו בעומקים השונים בעולם הריטוש עם תוכנות עריכה שונות שמתחדשות בכל שנה. זהו עולם מרתק שבו הקו בין מציאות לדמיון יכולים להימחק. מוזמנים לקרוא עוד על סטודיו לצילומים והיתרונות הרבים שצלם מציע.

צילום אוכל צילום אוכל • צלם אוכל צלם אומנותי- סוג צילומים ודברים שצריך לדעת צילום מוצרים צילום אווירה – לקידום התדמית, שיפור המכירות ועוד