סשן צילומים – להפיק את המיטב

בתור מונח, סשן צילומים הוא דבר פשוט מאוד – זמן אשר מוקדש למטרת צילום בלבד. עם זאת, העבודה עצמה היא דבר מורכב ומאתגר, אשר לרוב משלב היבטים טכניים ואמנותיים רבים. סשן כזה עשוי להשתנות לפי אופי הצילומים (כגון גודל המוצר, מורכבות הצילום והאם הוא דורש עריכה), יכולות הצלם ודרישות הלקוח לצלם. הוא עשוי לקחת בין שעה לבין שעות רבות ואפילו להתפרש על פני יום צילומים ממושך. כך למשל, צילום של מוצר אחד- לוקח זמן הכי קצר. לעומת זאת, צילום לפרסומות – יותר זמן, שעות עד יומיים/שלושה. כמובן שצילום של כמות מוצרים יכולה לקחת כמה ימים. לפניכם הסבר קצר על סשן צילומים כזה והשלכותיו השונות:

סשן צילומים – פקשוט כדוגמה פשוטה

צילום פקשוטים הוא סוג צילום עסקי בולט במיוחד ויחסית סטנדרטי ופשוט. עבודת הצילום למטרה כזו עשויה להיות בין היותר קצרות וגם העלויות תהיינה בהתאם. בפקשוט הכוונה לצילום בסיסי של מוצרים ואריזותיהם (המילה פקשוט נובעת מהמילה האנגלית package). בתוך סוג צילום זה ניתן לראות פקשוטים של מוצרים כמו אריזות של מאכלים, בגדים, אופניים ועוד. המטרה העיקרית בצילום זה היא לשיווק ויחסי ציבור באתר וקמפיינים פרסומיים של הלקוח. בדרך זו, הלקוח הפוטנציאלי רואה את המוצר המלא, ואת שימושיו השונים.

מעלים את הרף

צלם מוצרים מצלם אופן מורכב יותר מאשר סגנון הפקשוט הנפוץ. במקרה זה, עשוי להידרש יותר זמן עבור כל סשן צילומים. זו היא נקודה עקרונית, מאחר שכמעט בכל סוג צילומים ניתן להשקיע פחות או יותר. הדבר תלוי במיוחד בדרישות הלקוח, במשאבי התקציב שעומדים לרשותו ובמגבלות למיניהן (כמו לוח הזמנים שלו). בצילום זה, הצלם מצלם את המוצר בשביל להציג אותו בקטלוג או באתר האינטרנט של הלקוח. בצילומים אלה הצלם מעצים את האובייקט המצולם באמצעות רקע מיוחד או תאורה מיוחדת. לעיתים הדבר הזה מספיק בשביל לייחד את האובייקט, אך לפעמים הצלם אף משתמש בתוכנת עריכה חיצונית.

סשן צילומים מורכב במיוחד

קשת האפשרויות בנושא זה היא אם כך רחבה מאוד ויכול להיות הבדל גדול, בין סשן צילום אחד לאחר. צלם פורטרטים למשל עוסק בסוג צילום, שהוא פעמים רבות מורכב במיוחד. סשן צילומים כזה עשוי לדרוש מהצלם תכנון והיערכות מורכבים יותר ולאתגר מעט יותר גם את הלקוח.

היערכות הלקוח לקראת סשן צילומים

אם תיפנו לצלם לכל מטרה שהיא – עסקית או פרטית, הדבר יחייב אתכם להיערך בצורה כזו או אחרת. אפילו עבור ביצוע צילום פספורט פשוט יש להגיע למקום ולהיות מגולחים. לא כל שכן, עבור צילום מתוחכם יותר כגון צילום פורטרט או תדמית. בצילום מוצרים יש להביא את המוצר לצלם (או להתארגן לצילום אצלכם לגבי מוצרים מיוחדים). בצילום פורטרטים דרושים בגדים מתאימים ולעתים תספורת ואיפור. וכן הלאה. לפני הכל, על הלקוח להבין מה אפשרי ולהחליט מה הוא רוצה מבין האפשרויות הזמינות. החל משאלות בסיסיות כגון מה לצלם וכמות הצילומים המבוקשת ועד להיבטים מורכבים כגון אופי הצילום והסגנון.

היערכות הצלם

כמובן, רוב העבודה והאתגר במסגרת סשן צילומים הם בצד של הצלם, כמעט בכל סוג של צילום מקצועי. יש היבטים רבים לקחת בחשבון, כאשר אלה כמה דוגמאות בולטות במיוחד:

מהו צילום דיגיטלי ומהם יתרונותיו? צלם סטילס- מיהו ומה הוא עושה? צילום מוצרים ליחסי ציבור צילום לקמפיין יח”ץ פרסומי